LANGUAGE
Po polsku In Deutsch In English en Français
MENU
Forestry School
LOGO
Small hunting horn
with Tuchola emblem
(Patron Saint
of Tuchola town
Saint Margaret)

Rozmiar: 19780 bajtów
Hunting Horn Group "Jenot" Forest School Tuchola
Group Jenot | History | Gallery | Journey's | Members | Contact

Historia "Jenota"
Inicjatorem utworzenia zespołu sygnalistów myśliwskich w Tucholi był mgr inż. Czesław Sielicki, który w tucholskim technikum leśnym pracował w latach 1965 - 1974. Jako oficjalną datę powstania zespołu przyjęto rok 1972, kiedy to do zespołu zaangażowano chętnych trębaczy grających w szkolnej orkiestrze dętej. Dyrekcja szkoły zdecydowała się na zakup małych rogów myśliwskich Pless produkcji polskiej, grało na nich jedenastu uczniów. Opiekę muzyczną nad sygnalistami sprawowali do 1981 roku kapelmistrzowie szkolnej orkiestry. Pierwszym był Czesław Jethon, po nim funkcję przejął Tadeusz Szcześniak, od roku 1973 Zbigniew Sampławski.

Kolejnym kapelmistrzem był Tadeusz Andrzejczak, a następnie do roku 1981 Wiesław Wlekliński. Właściwą jednak działalność z zespołem sygnalistów myśliwskich rozpoczął absolwent ZSL w Tucholi z roku 1978 - Piotr Grzywacz. W roku 1981 po podjęciu pracy w szkole jako nauczyciel, przejął on funkcję kierownika artystycznego i organizacyjnego zespołu sygnalistów. W tamtym okresie spotkania i ćwiczenia sygnalistów odbywały się dwa razy w tygodniu. W miarę zdobywania i udoskonalania umiejętności członkowie zespołu grali coraz to trudniejsze utwory, w zapisie wielogłosowym. Z tego powodu wyniknęła potrzeba zakupienia nowych, dających większe możliwości brzmieniowe instrumentów.

W roku 1986 dzięki prywatnym kontaktom Piotra Grzywacza i ówczesnego dyrektora szkoły Edmunda Muszyńskiego z sygnalistami z NRD udało się zakupić do zespołu dwa rogi wentylowe, które były pierwszymi tego typu instrumentami w Polsce. Pojawienie się nowych instrumentów, umożliwiło odgrywanie wszystkich dźwięków gamy chromatycznej. Coraz lepiej grający zespół koncertował w wielu miejscach kraju.

W roku 1993 szkoła zakupiła cztery pierwsze wielkie rogi Par Force in "B". Gra zespołowa nabrała zupełnie nowego brzmienia, po raz kolejny rozszerzył się repertuar zespołu. W jego skład weszły między innymi elementy Mszy Świętego Huberta oraz marsze myśliwskie opracowane przez Rainholda Stiefa, a także utwory z przysłowiowej "górnej półki", takie jak "Freischutz" Karla Marii Webera , czy też "Randez vous de Chasse" z opery Rossiniego.

W roku 1999 zespół przyjął nazwę "Jenot". Nazwa ta została zaczerpnięta od sygnału "Jenot na rozkładzie" napisanego przez Piotra Grzywacza - opiekuna tucholskiego zespołu. W takim kształcie zespół funkcjonuje dzisiaj jako Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Jenot" przy Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi.
NEW
NEW VIDEOS
FOUND IN NET
Rozmiar: 22110 bajtów